Dünyanın Gözü Bölümleri

23. Kurtkardeş

Bölüm adıKurtkardeş
Bölüm adı (orj. )Wolfbrother
Bölüm sembolüKurt
Bölüm numarası22/53
MekanShadar Logoth Kırsalı
YerAndor
Bakış AçısıPerrin Aybara
Önceki BölümSeçilmiş Bir Yol
Sonraki BölümArinelle’den Aşağı Kaçış

Zaman Çarkı’nın birinci kitabının yirmi üçüncü bölümünün adı Kurtkardeş’tir. Bölüm ismini Elyas Machera’dan almıştır.

Dünyanın Gözü #23 Kurtkardeş’i henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup tüm hepsi spoiler içermektedir, sonra zorluk çıkarmayın.

ÖZET

Perrin ve Egwene sırtlarını Arinelle Nehri’ne vererek yolculuklarına başlarlar. Erzakları az ve av kıttır, dolayısıyla kısa süre içerisinde açlıktan iki büklüm olurlar. Bir akşam Perrin Egwene’nin ateş yakmak yerine odunlara dik dik bakarak izlemekte olduğunu görünce kısa bir tartışmanın ardından onun Tek Güç’le ateşi yakmaya çalıştığını anlar ve tekrar tartışırlar.

Körlemesine ilerledikleri için bir köy ya da çiftlik bulup yol sormak isterler ancak insan yerleşimine ilişkin iz göremezler ancak ormanın içinde birkaç harabeye rastlarlar. Shadar Logoth’un hatırası çok taze olduğundan bu harabelerden de uzak dururlar.

Irmaktan ayrılışlarından 2 gün sonra Egwene yakınlarda duman kokusu alır. Perrin tedbiren saklanarak tek başına ateşi kimin yaktığını kontrol etmek için ilerler.

Bir kamp ateşinin başında dallardan birine yaslanmış, güneşte yanmış zayıf birinin tek başına oturduğunu görür. Görünüşe göre uyukluyordur ve ateşin üstünde 6 tavşan kızarmaktadır.

Adam aslında uyuklamıyordur, Perrin’in farkındadır ve Egwene’yi de çağırarak ateşin başına gelmelerini söyler. 2 gündür yemek yemediklerini biliyordur ve tavşanlar onlar içindir. Egwene ve Perrin karınlarını doyururken Perrin adamın altın sarısı renginde gözlerini farkeder, ismi Elyas Machera’dır.

Elyas, Perrin ve Egwene’ye bu bomboş kırsalda ne aradıklarını sorar. Caemlyn’e gittiklerini duyunca da güler. Gittikleri istikamette Caemlyn’e değil sonunda Dünyanın Omurgası’na varacaklarını ve oradan da Aiel Kıraçları’na gireceklerini, sonunda da muhtemelen öleceklerini söyler. Egwene adamdan yardım isteyince Elyas insanlardan hoşlanmadığını, iki enik kadar savunmasız olmasalardı onlara da asla yardım etmeyeceğini söyler, ardından da dostlarının geldiğini ve sakin olmalarını söyler.

Hemen ardından dört kurt kampa gelir, Elyas onların dostu olduğunu anlatır, onlarla konuşabildiğini de. Egwene her zamanki hırsıyla kendilerine de öğretmesini isteyince bunun öğrenilemeyecek birşey olduğunu, kiminin konuşabildiğini ve kiminin de konuşamadığını söyler. Görünüşe göre Perrin’de konuşabilenlerdendir. Hemen ardından Perrin ve Egwene’nin burada ne yaptıklarını sorar.

Trolloc, Soluk ve Shadar Logoth inanması güç ve sorun çıkaracak tipte olaylar olduğundan Egwene tümüyle bambaşka bir hikaye anlatır ve Elyas’a göre sürünün lideri olan Benek hikayeye inanmaz. Benek’in zihinlerinde Trolloc ve Soluk kokusu aldığını ve doğru hikayeyi anlatmasını ister, eğer Karanlıkdostu iseler onları üzülerek öldüreceğini de ekler.

Perrin korkuyla doğru hikayeyi anlatır ve Elyas bu sefer ona inanır. Aes Sedailere bayıldıklarından değil de kendilerine yardım edecek güçte başka kimse olmadığından Tar Valon’a gitmeye karar verdiklerini söyleyince Elyas onunla kalmalarını önerir, kurtların onları koruyabileceğini söyler. Hem de Perrin’de kurtlarla konuşabildiğinden kurtlar onunla tanışma ve kaynaşma konusunda heyecanlı ve isteklidir- der Elyas.

Egwene kararlılıkla Caemlyn’e gittiklerini tekrarladığında Elyas omuz silkerek kabul eder, sürünün de güvende tutmak için onlarla birlikte Güneye gideceğini söyler.

* Elyas ve kurt sürüsü insanlardan uzak durmak hakkında atıp tuttuktan sonra neden Perrin ile Egwene’ye yardım ediyor? konusunu biraz açarsak, iki ana sebebi var. Birincisi Trolloc ve Soluklarla karşılaşma ihtimalinin onları cezbetmesi ve ikincisi de Perrin’in de bir kurtkardeş olması ve Elyas’ın dediği gibi kurtların onu biraz daha tanımak istemesi. Aslında iki sebepte tek başına ayrı ayrı yeterli değil ama birleşince eşlik etmek için iyi bir sebep haline geliyor.

Perrin bölümün sonunda zihninde kurtların mesajlarını – farkedebildiğini – farkeder.

KARAKTERLER

Bir Cevap Yazın