Dünyanın Gözü Bölümleri

21. Rüzgarı Dinle

Asa Sembolü

Bölüm adıRüzgarı Dinle
Bölüm adı (orj. )Listen to the Wind
Bölüm sembolüAsa
Bölüm numarası21/53
MekanShadar Logoth
YerAndor
Bakış AçısıNynaeve al’Meara
Önceki BölümRüzgardaki Toz
Sonraki BölümSeçilmiş Bir Yol

Zaman Çarkı serisinin ilk kitabı Dünyanın Gözü’nün yirmibirinci bölümünün adı Rüzgarı Dinle’dir.

Dünyanın Gözü #21 Rüzgarı Dinle bölümünü henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup yazının devamı ciddi spoiler içermektedir, henüz okumadıysanız lütfen devam etmeyin ki yaşanmaması gereken şeyler yaşanmasın.

ÖZET

Arinelle Nehri’nin kıyısında Nynaeve sırtını bir ağaca vermiş ve uyuyakalmıştır. Günün ağarmasıyla uyanır ve alışılageldiği üzere uyuyakaldığı için kendi kendini paylar. Moiraine’nin verdiği buluşma noktasına gelmiştir. Önceki gece Shadar Logoth’ta tek başına iken Trollocların kendine saldırmasını hatırlar, aniden havayı koklayarak çekip gitmişlerdir.

İki Nehirli gençlerin izini sürmeye karar verir, ne de olsa onlardan o sorumludur. 6 kilometre boyunca kimin kime ait olduğunu bilmeden birbirine geçmiş izleri takip eder, bir süre sonra da bir koku yakalar. Trolloc olmalarından korkarak atını bağlar ve saklana saklana ilerler.

Bir ateşin başında oturmakta olan Lan ve Moiraine’i bulmuştur. Lan belki de önceki gece bin Trollocun Shadar Logoth ve civarında olduğunu söyler ve durumun mantıksızlığını açıklar;

Eğer o bin Trolloc İki Nehir’e gitmek üzere buraya gelmişse, neden gitmediler? Yalnızca tek bir yanıt var. Ancak biz Taren’ı geçtikten sonra, bir Myrddraal ile yüz Trolloc’un yeterli olmadığı anlaşılınca gönderildiler. Nasıl? Nasıl gönderildiler? Eğer bin Trolloc Afet’ten bu kadar güneye, bu kadar kısa sürede, görülmeden getirilebiliyorsa –aynı şekilde geri götürülmelerinden bahsetmiyorum bile– on bin tanesi Saldaea’nın yüreğine ya da Arafel’e ya da Shienar’a gönderilebilir mi? Sınırboyları bir yılda istila edilebilir.”

Moiraine ise her zamanki gibi asıl önemli konunun peşindedir; İki Nehirli gençlerin.

“Sen yokken ben de boş durmadım. Biri ırmağın karşısında ve hayatta. Diğerlerine gelince, ırmaktan aşağı hafif bir iz vardı, ama ben bulduktan sonra soldu. Bağ, ben aramaya başlamadan saatler önce kırılmış.”

Bahsettiği bağ henüz İki Nehir’de iken üç gence verdiği paralardır. Tabi şimdi bağ deyince akla farklı şeyler geliyor ama bunu nasıl yaptığı muamma olarak kaldı diyelim.

Lan, bağı solan iki gencin Soluklar tarafından kaçırılıp kaçırılmadığını ya da hala hayatta olup olmadıklarını sorar ve Moiraine cevaplarken açıklamalarının ortasında durup Nynaeve’nin olduğu tarafa dönerek ateşin başına gelmesi için çağırır.

Keşfedildiği için şaşırmış ve sarsılmış olan Nynaeve ateşin başına doğru geldiğinde elbette ağzına geleni saymaya başlar ama Moiraine her zamanki gibi aldırış etmez. İş cadılığa Tek Güç’e Aes Sedailiğe gelince de Nynaeve’nin de Tek Güç kullandığını söyler.

Nynaeve elbette inanmaz ama Moiraine deliller sunar;

Sence Gerçek Kaynak’a dokunabilen, arada sırada olsa da Tek Güç’ü yönlendirebilen bir kadınla karşı karşıya geldiğimde onun ne olduğunu anlamam mı? Tıpkı senin Egwene’deki potansiyeli hissetmen gibi. Sence o ağacın arkasında olduğunu nasıl anladım? Dalgın olmasaydım, yaklaştığın an hissederdim. Kesinlikle bir Trolloc değilsin, aksi halde Karanlık Varlık’ın kötülüğünü hissederdim. Sence ben neyi hissettim, Nynaeve al’Meara, Emond Meydanı’nın Hikmeti ve Tek Güç’ün bilinçsiz kullanıcısı?

Daha seninle karşılaşmadan önce Emond Meydanı’nda şüphelenmiştim. İnsanlar zorlu kışı ve baharın geç geleceğini tahmin edemeyince, Hikmet’in nasıl sinirlendiğini anlattılar. Bana hava durumunu tahmin etmek, ekinlerin nasıl olacağını bilmek konusunda ne kadar iyi olduğunu anlattılar. Tedavilerinin ne kadar harika olduğunu, insanı sakat bırakabilecek bazı yaraları nasıl iyileştirdiğini, öyle ki, tek bir yara izi, tek bir aksama, tek bir sızı kalmadığını anlattılar. Senin hakkında işittiğim tek kötü şey, bu sorumluluğu taşımak için çok genç olduğundu ve bu, şüphelerimi güçlendirdi. Bu kadar genç birinde bunca beceri.

Rüzgârı dinlediğini iddia eden birçok kadının aksine, sen gerçekten de bazen yapabiliyorsun. Ah, bunun rüzgârla ilgisi yok elbette. Bu Hava ve Su ile ilgili. Sana öğretilmesi gereken bir şey değil; nasıl Egwene onunla doğduysa, sen de onunla doğdun. Ama sen onunla başa çıkmayı öğrendin, ama onun henüz öğrenmesi gerek. Seninle yüz yüze geldikten iki dakika sonra, biliyordum. Sana Hikmet olup olmadığını ne kadar çabuk sordum, hatırlıyor musun? Neden sence? Seni Festival için hazırlanan diğer güzel, genç kadınlardan ayıran bir şey vardı. Genç bir Hikmet aradığım halde, senden daha yaşlı birini beklemiştim

Nynaeve’nin Tek Güç üzerinde kısmen kontrol sağladığını bu sebeple ölümden kurtulabildiğini ama Egwene’de de aynı yeteneğin bulunduğunu ve kontrol etmesini öğrenmek için Beyaz Kule’ye gitmesi gerektiğini açıklar.

Burada Nynaeve’nin Tek Güç kullanıcısı olduğunu öğrenmesi üzerine verdiği tepkiler oldukça dikkat çekicidir, bu bölümde pek çok farklı ve yeni bilgi verilir ama benim görüşüm en önemlisi bu tepkidir. Daha sonra Rand’ın verdiği tepkileri aşırı ve saçma bulanlar olduğu için söylüyorum, bir kadın uzun bir hayat, güç, eğitim, zenginlik yani piyango vurması gibi birşey aslında bu elbette kadınlar için, buna rağmen hakkında bildiği duyduğu şeylerden dolayı dehşete düşer. Hatta Moiraine’den kimseye söylememesini isteyecek kadar ileri gider, bunu yapan da Nynaeve…

Nynaeve kendi durumunu kabullenir ama delikanlılardan ne istediğini sorar,

“Karanlık Varlık onları istiyor,eğer Karanlık Varlık bir şey istiyorsa, ben karşı çıkarım. Daha basit ya da daha iyi bir sebep olabilir mi?”

Perrin, ki Moiraine onu yalnızca gençlerden biri olarak bilmektedir, nehrin karşısında Moiraine’den pek uzakta değildir.

Mat ve Rand, ki Moiraine onları ırmaktan aşağı giden ikisi olarak bilmektedir, bir teknede Beyazköprü’ye doğru gitmektedirler.

Moiraine, paralarını kaybedip ırmak aşağı giden ikilinin peşinden gitmeye karar verir çünkü nehrin karşısında olan gencin nispeten daha iyi durumda olduğunu düşünür. Belki de kelle hesabı yapıyordur, 2 ye karşı 1 olduğundan dolayı bilemiyoruz.

KARAKTERLER

Bir Cevap Yazın