Dünyanın Gözü Bölümleri

20. Rüzgardaki Toz

Bölüm adıRüzgardaki Toz
Bölüm adı (orj. )Dust on the Wind
Bölüm sembolüTrolloclar
Bölüm numarası20/53
MekanShadar Logoth
YerAndor
Bakış AçısıRand al’Thor
Perrin Aybara
Önceki BölümGölgenin Beklediği Yer
Sonraki BölümRüzgarı Dinle

Zaman Çarkı serisinin ilk kitabı Dünyanın Gözü’nün yirminci bölümünün adı Rüzgardaki Toz’dur.

Dünyanın Gözü #20 Rüzgardaki Toz bölümüne henüz gelmediyseniz aşağıda bölüme ait özet, notlar ve yorumlar yer almakta olup çok büyük ihtimalle SPOILER içereceğinden okuyucuların dikkatli olması gerekmektedir.

ÖZET

İlk defa İki Nehir’den ayrılan grup ayrı düşer ve üç kola bölünür.

  • Rand, Mat ve Thom
  • Perrin ve Egwene
  • Moiraine, Nynaeve ve Lan

Bu bölümde Rand, Mat, Thom ve Perrin, Egwene’nin başına gelenler anlatılıyor.

Rand;

Moiraine ve Lan grubun önünde seyredip yol göstermektedir fakat grupla aralarındaki mesafe açılır. Mashadar, gümüş gri bir sis iplikçiği, Aes Sedai ve grubun arasına girer. Moiraine Mashadar’a karşı birşey yapamayacağını söyleyerek, gökteki kırmızı yıldıza işaret eder. Grup o yıldızı takip ettiği takdirde nehre ulaşacak, Lan ve Moiraine ile nehrin kıyısında buluşacaklardır.

Körlemesine bir şekilde Shadar Logoth’un içinden yıldıza doğru ilerlerken aniden bir grup Trollocla karşılaşırlar. Grup geriye doğru kaçarak farklı yönlere dağılır. Rand’ın peşine üç Trolloc ve bir Soluk takılır ama Mashadar onları ele geçirir. Sonunda atını durdurduğunda tek başına olduğunu görür ve kısa süre sonra Mat’i bulur. Yıldızı takip etmeye karar verirler ve Shadar Logoth’tan çıkarlar. Aniden Thom yanlarından dörtnala geçer, peşinde Trolloclarla birlikte.

Perrin;

Trolloc saldırısından sonra Perrin tehlikede olmadığını anlayınca atının dizginlerini çeker ve gruptan birilerine bakınır. Başka bir atlı görünce oraya doğru ilerler ve Egwene’yi bulur. Irmağa ilerlemeye karar vermeleriyle birlikte Trollocların borularını duyarlar ve kovalamaca başlar. Şehirden çıkıp ormana dalarlar ve ne olduğunu anlamadan Perrin Arinelle nehrine düşer. Suya Trollocların mızrak fırlattığını farkeder. Güç bela nehrin karşı tarafına geçmeye başarır.

Rand;

Rand,Mat ve Thom ormanın içinde saklanarak Trolloclardan kaçınmaya çalışmaktadır. Ne var ki yıldızı ararlarken Trollocların saldırısına uğrarlar ve can havliyle tekrar kaçmaya başlarlar, Arinelle nehrine doğru. Kıyıya ulaştıklarında ne yöne doğru gideceklerini kestirmeye çalışırlar ve Thom nehir aşağı, yani batıya doğru, ilerler. Bir süre sonra bir tüccar teknesine rastlarlar. Thom tekneye binmeyi teklif ettiğinde Rand ve Mat gruptakiler olmadan gitmek istemezler. Fakat Trolloclar tekrar izlerini bulmuştur, alalacele tekneye atlarlar. Trolloclar’da peşlerinden.

Tekne tayfasının da uyanıp mücadeleye katılır, bir Trolloc Rand’ı devirir. Rand çaresiz ve sersemlemiş şekilde yatarken aniden seren direği savrularak tepesindeki Trolloc’u devirir.

Teknenin kaptanı gözcü Gelb’i çağırıp hesap sorar, nöbette uyuduğu ve seren direğini bağlamadığı için. Gelb kendini savunur uyumadığını ve seren direğini bağlamış olduğunu, Rand’ın ona vurduğunu söyler. Ve Mat,Rand ve Thom’u Karanlıkdostu olmakla, Trolloclarla işbirliği yapmakla suçlar. İşin aslı Rand tekneye binerken kenara pusmuş uyuyan Gelb’in üstüne düşmüştür.

Serpinti’nin kaptanı Domon suçlamaları kaale almaz ve Beyazköprü’de onu atacaklarını söyler. Bu esnada tekne hızla yol almaya başlamıştır, Rand geri dönüp grup üyelerini almaları karşılığında ödüllendirileceğini vaat ettiğinde Domon onları kamarasına çağırır.

Domon, Serpinti ismini verdiği teknenin kaptanıdır ve onları küpeşteden atmakla tehdit edip burada ne aradıklarını sorar. Devreye Thom girer. Aşık olduğunu iki köylü çocuğunun çırakları olduğunu söyler, bir hazine peşinde grup arkadaşlarıyla Aridhol’e gelmişlerdir. Ne var ki hazine Dehşetlordlarından birine aittir ve alması için Trollocları göndermiştir. Böylelikle kaçarken gruptan ayrı düşüp tekneye çıkmak zorunda kalmışlardır. Kurtarabildikleri hazine de atların üzerinde kalmıştır.

Domon paraları olmadığı için yüzmeleri gerektiğini söyler ya da Rand’ın baba yadigarı kılıcı karşılığında seyahat teklif eder. Mat ve Rand Moiraine’in onlara verdiği gümüş paraları gönülsüzce uzatırlar. Rand diğerlerini almayı teklif ettiğinde Domon imkansız olduğunu söyler.

Beyazköprü yolculukları başlar.

Serpinti’nin seren direği aniden nasıl savruldu?

Sahneyi tekrar hatırlatayım, teknenin güvertesinde Rand’ın arkasında beliren bir Trolloc ona vurarak yere seriyor. Rand yatarken Trolloc onun işini bitirmek için hamle yapıyor ve Rand öleceğini anlıyor. Aniden bir direkte Trolloc’un kafasına iniyor ve onu tekneden aşağı düşürerek resmen Rand’ı kurtarıyor.

Rand doğal olarak bunu şansa yoruyor. Olayın ardından Kaptan Domon nöbetçi Gelb’i direği bağlamadığı için azarlıyor, Gelb ise direği kesinkez bağlamış olduğunu söylüyor.

İşin aslı Rand ölümle yüzyüze geldiği o anda bilinçsiz şekilde yönlendirerek kendini kurtarmıştır, Tek Güç’ü ilk kullanma deneyimlerinin ardından oluşan reaksiyon için -> 24. bölüm

Shadar Logoth’ta grup nasıl ayrı düştü, kim ne tarafa gitti? 

Bölümde kim nerede ne yapıyor biraz karışık, biraz izahat iyi olacaktır.

Grup tam kadro Trollocların şehre geldiği haberini alınca ayrılıp Shadar Logoth’tan çıkmak için harekete geçiyor. Moiraine ve Lan’ın dikkati Trolloclar ve Mashadar’da keşif ve rehberlik yapıyorlar, diğer herkes hem şehirden hem Trolloclardan korkmuş ve ürkmüş olduğu için biraz geride kalıyorlar.

Mashadar yönlendiricilere karşı alerji sahibi olduğu için olacak hemen olay yerinde beliriyor veya grubun ayrılması belki Desen’in iradesi karakterlerin gelişimi açısından iki açıklama da makul. Grubu bıçak gibi kesiyor Mashadar’ın sisi ve İki Nehirliler + Thom bir anda başıboş kalıyor. Moiraine kuzeye, nehre doğru gitmelerini böylelikle Arinelle nehri kıyısında buluşacaklarını söylüyor. İstikamet işareti olarakta kuzey yıldızını seçiyor.

Grup yıldız yönünde ilerlerken şehir içinde birkaç kere kayboluyor, çıkmaz sokaklara giriyor. Sonra da Trolloclarla karşılaşınca kaçmaya başlıyorlar, o anki panikle herkes ayrı bir tarafa…

Rand Trolloclar’ı atlattıktan sonra Mat’i buluyor. Perrin’de Egwene’yi. Thom ve Nynaeve ise tek başlarına kaçıyorlar.

Rand ve Mat şehirden çıkış yolunu bulup yıldıza doğru ilerliyorlar ama aniden peşinde Trolloclarla Thom beliriyor ve gençler de onun peşinden nehir aşağı kaçıyorlar. Nehir kıyısında saklanıp ortalık sakinleyince tekrar yıldız istikametine dönmek istiyorlar ama peşlerine tekrar Trolloclar takılıyor ve yine Thom’un ardından nehirde bekleyen tekneye binip Beyazköprü’ye doğru ilerliyorlar.

Perrin Egwene ile birlikte peşlerinde Trolloclarla doğrudan nehre doğru gidiyorlar, yolun nehre vardıklarını da bilemediklerinden nehre düşüyorlar.  Ya da Perrin düşüyor, Egwene biraz daha bilinçli atlıyor heralde neyse bir şekilde karşı kıyıya geçmeyi başarıp Trolloclardan kurtuluyorlar.

Nynaeve tek başına buluşma noktasına gelmeyi başarıyor ancak kimseyi bulamıyor.

Moiraine ve Lan’ın ne yaptığı soru işareti, grubun önünde olduklarından onlar da doğrudan kuzey yıldızına doğru gitmiş olsalardı Mat,Rand ve Thom’u farkederlerdi. Şehirden çıkıp diğerlerini bekleseler yine bir gruba denk gelirlerdi. Nehir kıyısında olsalardı Egwene ve Perrin’i görürlerdi. Burada doğru varsayım grup kaçarken şehir içinde Trolloclarla savaştıklarını düşünmek olur hem mizaçları gereği hem de zaman – mekan uyuşması açısından diğerleri kaçarken Lan ve Moiraine’nin Shadar Logoth içinde kaldığı kesin.

KARAKTERLER

Bir Cevap Yazın