Dünyanın Gözü Bölümleri

19. Gölgenin Beklediği Yer

Bölüm adıGölgenin Beklediği Yer
Bölüm adı (orj. )Shadow’s Waiting
Bölüm sembolüKuzgunlar
Bölüm numarası19/53
MekanShadar Logoth
YerAndor
Bakış AçısıRand al’Thor
Önceki BölümCaemlyn Yolu
Sonraki BölümRüzgârdaki Toz

Zaman Çarkı serisinin ilk kitabı Dünyanın Gözü’nün ondokuzuncu bölümünün adı Gölgenin Beklediği Yer’dir. Bölüm ismini Shadar Logoth şehrinden almaktadır.

Dünyanın Gözü #19 Gölgenin Beklediği Yer bölümüne henüz gelmediyseniz aşağıda bölüme ait özet, notlar ve yorumlar yer almakta olup çok büyük ihtimalle SPOILER içereceğinden okuyucuların dikkatli olması gerekmektedir.

ÖZET

Lan, Shadar Logoth’ta gruba rehberlik etmektedir. Şehir terkedilmiş ve yıkık halde olmasına karşın İki Nehirli gençler buradan oldukça etkilenir. İşin aslı bu gördükleri ilk şehirdir.

Rand,Mat ve Perrin gizlice şehri keşfe çıkarlar. Kısa süre sonra terkedilmiş şehirde elbette ki biriyle karşılaşırlar. Adam isminin Mordeth olduğunu söyler ve bulduğu hazineden bahseder. Hazine o kadar çoktur ki gençlerden taşımak için yardım ister. Mat elbette ki sazan.avi, hemen yardıma koşar. Rand ve Perrin’de peşlerinden.

Mordeth onları gölgeli sütunlardan geçirir, bir koridordan indirir ve bir odaya götürür. Göz alabildiğince büyük bir oda hazinelerle dolup taşmaktadır. Perrin taşımaya yardımcı olmak için grubun kalanını da çağırmaktan bahsedince işlerden birden değişir, Mordeth gruptan daha önce bahsetmedikleri içini sinirlenir. Durum zaten gerginken Rand bombayı patlatır, Mordeth’in gölgesi yoktur.

Bundan sonra Mordeth fiziksel olarak değişmeye başlar, salonu kaplayacak kadar büyür. Mat çaresizce kendini savunmak için hazine yığından bir hançeri çeker ve Mordeth bir anda tekrar normal boyutlara döner. Ardından da duman iplikçiği haline gelir ve duvardaki bir çatlağın içinden geçerek kaybolur.

Gençler feryat figan içerisinde korkuyla kaçarlar, kampa döndüklerinde sırayla herkes tarafından azarlanırlar ve Moiraine tarafından sorguya çekilirler. Moiraine Mordeth’i ve Aridhol’ün hikayesini anlatır.

Nynaeve Lan’in dışarıda olduğunu duyunca endişelenir ve Moiraine Lan hakkında gruba ilk bilgiyi verir

“Lan’e bir şey olmaz,” dedi Moiraine teselli edercesine ve bir yandan konuşarak, ateşin yanına battaniyelerini serdi. “Daha beşikten çıkmadan Karanlık Varlık’la savaşmaya yemin etti, bebek ellerine bir kılıç verildi. Dahası, öldüğü anı ve nasıl öldüğünü ben anlardım, tıpkı onun benimkini anlayacağı gibi. Dinlen, Nynaeve. Her şey yoluna girecek.”

Bir süre sonra Lan kampa döner, Trollocların şehre girdiğini haber verir. Moiraine ve Lan onları şehre girmeye zorlayanın kim ya da ne olduğunu merak eder. Ve planını açıklar, gizlice Arinelle nehrini geçmek veya nehirde gördükleri bir tüccar teknesine binmek. Bu sayede sudan korkan Trolloclardan kurtulacaklardır.

KARAKTERLER

Bir Cevap Yazın