Dünyanın Gözü Bölümleri

18. Caemlyn Yolu

Bölüm adıCaemlyn Yolu
Bölüm adı (orj. )The Caemlyn Road
Bölüm sembolüTrolloclar
Bölüm numarası18/53
MekanCaemlyn Yolu
Absher Tepeleri
YerBaerlonAndor
Bakış AçısıRand al’Thor
Önceki BölümAvcılar ve Nöbetçiler
Sonraki BölümGölgenin Beklediği Yer

Zaman Çarkı serisi Dünyanın Gözü kitabı onsekizinci bölümünün adı ‘Caemlyn Yolu’dur.

Dünyanın Gözü #18 Caemlyn Yolu bölümünü henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup yazının devamı ciddi spoiler içermektedir, henüz okumadıysanız lütfen devam etmeyin ki yaşanmaması gereken şeyler yaşanmasın.

ÖZET

Baerlon’u alalecele terketmek zorunda kalan grup Beyazköprüye doğru ilerlemektedir. Lan onları ana yoldan üzerinden Absher Tepeleri’ne doğru götürmekte, bir yandan öncülük ve artçılık etmektedir. Burada grup içerisinde uzun yol ile ilgili kısa bir tartışma oluyor ancak ben pek kavrayamadım, tekrar tekrar bakınca da grubun Caemlyn yolu üzerinden – bu yol Absher Tepeleri’nin etrafından kıvrılıp Beyazköprü’ye vardığı sonucunu çıkartabildim, Mat neden doğrudan gitmiyoruz da tepelerin etrafından dolanıyoruz diye soruyor Lan ve Moiraine’de tehlikeler ve hızdan bahsederek reddediyor.

Moiraine ile muhattap olmayı genellikle reddeden Nynaeve ise birdenbire onunla aşırı şekilde ilgilenmeye başlar. Sürekli onun etrafındadır ve heralde amacı sağlık tavsiyeleriyle Moiraine’i çileden çıkartarak maskesini düşürmektir. Tabi daha henüz pek tanımıyor.

Arkalarında bir boru sesi duyulur. Boru sesine cevaben farklı yönlerden farklı çağrılar duyulur. Grup hızla ilerlerken Lan peşlerinde tam olarak ne olduğunu anlamak için atını geri sürer ve bir süre sonra dönerek en az üç öbek trollocun peşlerinde olduğunu haber verir. Moiraine bunun 500’e yakın Trolloc demek olduğunu açıklar ve bu kadarının görülmeden buraya nasıl gelebildiğini merak eder bir yandan da seçeneklerini değerlendirmektedir.

Sonunda kuzeye doğru ilerlemeye karar verirler, Absher Tepeleri denen tepelikleri bir inip bir çıkarlarken sonunda Soluk ve Trollocları ile karşılaşırlar. Lan’in Soluk’u öldürmesiyle Trolloclar dağılır ancak av hararetlenmiştir. Bu sefer üç Myrddraal ve Rand’ın ‘bir sürü’ olarak tanımladığı sayıda Trolloc karşılarına çıkar. Moiraine bir kısmının hakkından gelir ve onlara zaman kazandırır, tekrar kaçarlar.

Bu esnada ilginç bir konu açığa çıkar, Mat Trolloclara saldırırken

“Carai an Caldazar! Carai an Ellisande! Al Ellisande!” diye bağırır ve sonra bu bağırışını hatırlamaz. Moiraine bunu şöyle açıklar;

“Carai an Caldazar,” dedi Moiraine. Hepsi dönüp ona baktılar. “Carai an Ellisande. Al Ellisande. Kızıl Kartal’ın şerefi için. Güneşin Gülü’nün şerefi için. Güneşin Gülü. Manetherenlilerin kadim savaş haykırışı, son krallarının savaş haykırışı. Eldrene’ye Güneşin Gülü denirdi.” Moiraine Egwene ve Mat’e gülümsedi, ama bakışları delikanlının üzerinde bir an daha uzun kalmış olabilirdi. “Arad’ın kanı İki Nehir’de hâlâ güçlü. Eski kan hâlâ şarkı söylüyor.”

Belki ilk defa okuyanların dikkatini çekmez ama o konuşma o acele ve gerginliğin içerisinde şimdi bakınca çok yersiz geliyor, neyse ki Thom’da öyle düşünüp sohbeti sonlandırıyor. Ardından Moiraine tekrar hileye başvurarak iz ve kokularını başka tarafa yönlendirir ve grup ormanın içerisinden ilerleyerek kaçmaya devam eder ta ki terk edilmiş bir şehre kadar.

Moiraine bu şehrin Trolloc Savaşları sırasında Aridhol olarak bilindiğini açıklar, Aridhol öldükten sonra ise başka bir isim alır. Shadar Logoth.

KARAKTERLER

Bir Cevap Yazın