Dünyanın Gözü Bölümleri

17. Avcılar ve Nöbetçiler

Meşhur Ejder Dişi

Bölüm adıAvcılar ve Nöbetçiler
Bölüm adı (orj. )Watchers and Hunters
Bölüm sembolüEjder Dişi
Bölüm numarası17/53
MekanGeyik ve Aslan Hanı
YerBaerlonAndor
Bakış AçısıRand al’Thor
Önceki BölümHikmet
Sonraki BölümCaemlyn Yolu

Zaman Çarkı serisi Dünyanın Gözü kitabı onaltıncı bölümünün adı ‘Avcılar ve Nöbetçiler’dir.

Dünyanın Gözü #17 Avcılar ve Nöbetçiler bölümünü henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup yazının devamı ciddi spoiler içermektedir, henüz okumadıysanız lütfen devam etmeyin ki yaşanmaması gereken şeyler yaşanmasın.

ÖZET

  • Rand salona indiğinde Thom’un gösteri yapmakta olduğunu görür, Büyük Boru Avı‘nı anlatmaktadır.

Avcılar dünyanın sekiz köşesine at sürdüler, gökyüzünün sekiz desteğine, zamanın rüzgârlarının estiği, kaderin güçlüleri ve güçsüzleri ensesinden yakaladığı yere. Artık, Avcıların en büyüğü Talmourlu Rogosh idi, Rogosh Kartalgözlü, Yüce Kral’ın sarayında ünlenen, Shayol Ghul’ün yamaçlarında korkulan…doğduğu günden bu yana Karanlık Varlık Blaes’i kendinin saymıştı, ama kadın onunla aynı fikirde değildi –Matuchinli Blaes, Karanlıkdostu değildi! Dişbudak kadar sağlam, söğüt dalı kadar kıvrak, bir gül kadar güzeldi. Altın saçlı Blaes. Teslim olmadan önce ölmeye hazırdı. Ama heyhat! Şehrin kulelerinde, pirinç borular cesurca öttü. Teşrifatçıları, sarayına bir kahramanın geldiğini bildirdi. Davullar gürledi, ziller şarkı söyledi! Rogosh Kartalgözlü saygılarını sunmaya gelmişti…”

  • Hikayelerin ardından müzik gelir ve gençler Nynaeve, Egwene ve Moiraine ile dans ederler.
  • Mat salonda yüzünde yara izi olan birinin kendisine bakıp durduğunu söyler, Rand adamın kendisine de baktığını söyler. Lan adamın Beyazpelerinli casusu olduğunu öğrendiğini söyler.
  • Rand odasına dönerken Soluk’la karşılaşır. Soluk ona diğer çocukları sorar. Cevap alamayınca da kılıcını çeker ve Rand ölümü beklerken Soluk onun Karanlığın Yüce Efendisi tarafından işaretlendiğini söyleyerek gölgelere karışır. Peşisıra elinde kılıçla Lan belirir.
  • Lan yerlerinin ifşa olduğunu ve gitmeleri gerektiğini söyler, bir yandan Moiraine hancıyı dikkatli olması konusunda uyarmaktadır.
  • Nynaeve onların güvende kalmasını sağlamak için onlarla geleceğini ilan eder.
  • Grup Caemlyn Kapısı’na ilerler ve nöbetçi ile kısa bir para alışverişinden sonra nöbetçi kapıları açmak üzere seyirtirken Işığın Çocukları belirerek engel olurlar. Dain Bornhald onları sorgulamak üzere kamplarına götüreceğini söylediğinde Moiraine Aes Sedai olduğunu ilan eder ve Bornhald ona saldırır. Moiraine onları püskürtür ve grup dörtnala kapıdan çıkar.
  • Caemlyn Yolu’ndan ilerlerken Baerlon’dan yükselen alevlerin geceyi aydınlattığını görürler, Moiraine hancıyı uyardığını söyler ve Myrddraal’in Geyik ve Aslan’a saldırdığını açıklar.

KARAKTERLER

MEKANLAR

  • Geyik ve Aslan
  • Caemlyn Yolu

Bir Cevap Yazın