Dünyanın Gözü Bölümleri

16. Hikmet

Bölüm adıHikmet
Bölüm adı (orj. )Wisdom
Bölüm sembolüYaprak
Bölüm numarası16/53
MekanGeyik ve Aslan Hanı
YerBaerlonAndor
Bakış AçısıRand al’Thor
Önceki BölümDostlar ve Yabancılar
Sonraki BölümAvcılar ve Nöbetçiler

Zaman Çarkı serisi Dünyanın Gözü kitabı onaltıncı bölümünün adı ‘Hikmet’tir. Bölüm adını neyse spoiler olmasın.

Dünyanın Gözü #16 Hikmet bölümünü henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup yazının devamı ciddi spoiler içermektedir, henüz okumadıysanız lütfen devam etmeyin ki yaşanmaması gereken şeyler yaşanmasın.

ÖZET

  • Rand,Mat ve Thom hanın yemek odasına giderken Min Rand’ı kolundan tutup çekerek Hikmet’in de bu işin bir parçası olduğunu gördüğünü söyler

“Bir süre önce bir kadın geldi –benden kısa, genç, koyu renk gözlü ve beline kadar uzanan koyu renk örgüsü olan bir kadın. O da sizlerle birlikte bunun bir parçası.”

  • Yemek odasında Moiraine ve Nynaeve’nin masanın iki ucunda dik dik bakışmakta olduğunu görürler. Lan Nynaeve’nin onları nasıl bulabildiğini sorgular, Nynaeve onların izini takip ettiğini söylediğinde Lan gerçekten şaşırır.
  • Nynaeve, Moiraine’e olan bitenden anladığının bir Aes Sedai’nin köyünden dört genci kaçırdığını ve onları geri getirmek üzere peşlerinden geldiğini söyler. Thom Nynaeve’i dikkatli konuşması hakkında uyarır.

“Bir dedikodu, bir fısıltı üzerine bu hanı katil karıncalar gibi istila ederler. Nefretleri güçlüdür, öldürme ya da bu ikisi gibilerini ele geçirme arzuları güçlüdür. Ya kız? Oğlanlar? Sen? Hepiniz onlarla ilişkilisiniz, en azından Beyazpelerinlere yetecek kadar. Soru sorma yöntemlerinden hoşlanmazdın, özellikle de Beyaz Kule söz konusuyken. Beyazpelerin Sorgucuları daha başlangıçta suçlu olduğunu varsayarlar ve bu tür suç için yalnızca tek bir ceza bilirler. Gerçeği öğrenmek umurlarında bile değildir; onu zaten bildiklerini düşünürler. Hepsi bir itiraf elde etmek için kor kızıl demirler ve kerpetenler kullanırlar. Bazı sırların, kimlerin işitebileceğini bildiğini sandığın zaman bile, yüksek sesle söylenmesinin tehlikeli olduğunu hatırlasan iyi olur.”

  • Moiraine, gençlerin onun yanında güvende olduğunu söyleyince Nynaeve çileden çıkar ve ikili konuşmaya başbaşa devam eder, Nynaeve sonunda biraz ikna olmuş gözükür.
  • Nynaeve İki Nehir’de idareten yerine Deven Yolu’ndan Mavra Mallen’in geçici olarak geldiğini ancak kısa sürede geri dönmesi gerektiğini söyler.
  • Rand, Köy Kurulu’nun peşlerinden neden Nynaeve’yi gönderdiğini sorgular ve onun Kadın Kurulu ile konuşup ikna ettiğini ve yola düştüğünü öğrenir.
  • Rand babasını köye taşırken Tam’in onun oğlu olmadığı hakkındaki sözlerini Nynaeve’ye sorar.

İnsanlar ateşliyken tuhaf şeyler söyler. Çarpık şeyler. Doğru ya da gerçek olmayan şeyler. Beni dinle. Tam al’Thor senden daha büyük değilken macera aramak için kaçtı. Ben yalnızca Emond Meydanı’na geri döndüğü zamanı hatırlıyorum, yetişkin bir adam, yanında kızıl saçlı bir eş ve kundakta bir bebek. Kari al’Thor’un o çocuğu kollarında, herhangi bir bebekli kadın kadar sevgi ve zevkle tuttuğunu gördüm. Onun çocuğu, Rand. Sen. Şimdi dik dur ve bu aptallığı bırak.

AÇIKLAMALAR

Nynaeve İki Nehir köyünden kalkıp Baerlon’da Geyik ve Aslan hanında grubu nasıl kolayca buldu?

Nynaeve bu durumu üstün izcilik yetenekleriyle açıklıyor. İşin gerçeğini daha sonra Moiraine kendisine tane tane anlatıyor;

“Bir zamanlar Perrin ya da Egwene’e Şifa vermek için Güç kullandın. Bir bağlantı gelişir. Şifa verdiğin birinin varlığını hissedersin. Baerlon’da, şehre girdiğin kapıya en yakın han olmamasına rağmen, doğrudan Geyik ve Aslan’a geldin. Sen geldiğinde handa Emond Meydanı halkından yalnızca Perrin ve Egwene vardı. Perrin miydi, Egwene mi? Yoksa ikisi birden mi?”

“Egwene,” diye mırıldandı Nynaeve

KARAKTERLER

MEKANLAR

  • Geyik ve Aslan

Bir Cevap Yazın