Dünyanın Gözü Bölümleri

15. Dostlar ve Yabancılar

Bölüm adıDostlar ve Yabancılar
Bölüm adı (orj. )Strangers and Friends
Bölüm sembolüGüneş Patlaması
Bölüm numarası15/53
MekanGeyik ve Aslan Hanı
YerBaerlonAndor
Bakış AçısıRand al’Thor
Önceki BölümGeyik ve Aslan
Sonraki BölümHikmet

Zaman Çarkı serisi Dünyanın Gözü kitabı onbeşinci bölümünün adı ‘Dostlar ve Yabancılar‘dır.

Dünyanın Gözü #15 Dostlar ve Yabancıları henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup yazının devamı ciddi spoiler içermektedir, henüz okumadıysanız lütfen devam etmeyin ki yaşanmaması gereken şeyler yaşanmasın.

ÖZET

  • Rand odasından aşağı indiğinde hancı Fitch Efendi ile Aşçı Sara’nın handa buldukları sayısı artan ölü fareler hakkında tartıştığını görür. Ardından Sara Hanım Rand’a yiyecek birşeyler çıkarır ve tüm arkadaşlarının kasabayı görmeye çıktıklarından bahseder., kendini iyi hissetmeyen biri dışında. Laf arasında da handa omurgası kırılmış şekilde bulunan farelerden (Geyik ve Aslan bölümü )  bahseder.
  • Rand, Perrin’i odasında yatarken bulur ve Perrin iyi uyuyamadığından bahsedip kabuslarını anlatır. Aynı kabusu gördüklerini farkederler ve Mat’in de bu kabusları görüp görmediğini merak ederler.
  • Rand kasabayı görüp gezmek ister ancak Perrin isteksizdir ve gelmez. Rand tekrar Ortak Salon’a iner ve Thom’un gösterisini bitirmesini beklemeye karar verir, bu esnada Min ile tanışır. Min, insanlarda Desen’den imgeler görebildiğini anlatır, gruptaki herkesin tehlikeli şekilde birbirine bağlı olduğunu gördüğünü anlatır. Rand ona özellikle Egwene’yi sorar, Min onun da desene bağlı olduğunu Rand ve Egwene ikisi de birbirini sevdiği halde ikisinin de istediği şekilde birbirlerinin yazgısında olmadığını da söyleyiverir. Ardından konu elbette Rand’a gelir ve şu ilk imge/kehanetleri öğreniriz

Diğerleri ile aynı türden şeyler. Aslında bir kılıç olmayan, defne yapraklarından bir taç olan bir kılıç, bir dilenci asası, kumlara su döken sen, kanlı bir el ve kor beyaz bir demir, senin içinde bulunduğun bir tabutun çevresinde üç kadın, kanla ıslanmış siyah kaya…”

  • Rand Min’den kaçar ve Baerlon’u gelişigüzel şekilde dolanmaya başlar, ta ki Padan Fain’i görene kadar. Fain efendi ondan kaçar ve Rand takip eder, tenha bir ara sokağa girene kadar. Fain tuhaf davranmakta ve Kışgecesi’nden beri yollarda olduğundan çektiği sıkıntılardan yakınır. Rand ona kaldıkları hanı söyler ve Moiraine’nin ona yardım edebileceğinden bahseder. Padan Fain bu teklifi reddeder ve onun burada ve hayatta olduğundan kadına bahsetmemesini ister.
  • Rand ardından Mat’e denk gelir, kabuslardan ve Fain Efendi’den bahseder. Hana dönmeye karar verdikleri sırada Beyazpelerinlileri görürler, Mat – Mat olduğu için – Beyazpelerinlilere oyun oynar ve Rand Işığın Evlatları ile kafa kafaya gelir. Evlatlar ona çeşitli sorular sorarak sıkıştırır ve Rand cevap vermeyi reddeder dolayısı ile sonunda Karanlıkdostu olduğu imaları ile karşı karşıya kalır.
  • Hana döndüklerinde Thom’u bulurlar ve Ba’alzamon’dan bahsederler, Thom onlara bu ismi ulu orta yerde kullanmamalarını ve kimseye kabuslarından bahsetmemelerini öğütler. Perrin’i de uyarmak için yukarı çıktıklarında Nynaeve’nin onları bulduklarını öğrenirler.

KARAKTERLER

MEKANLAR

  • Geyik ve Aslan

Bir Cevap Yazın