Dünyanın Gözü Bölümleri

11. Taren Salı Yolu

Dünyanın Gözü: Bölüm 11

Ölü Ağaç Sembolü

Bölüm adı (orj.)The Road to Taren Ferry
Bölüm sembolüÖlü Ağaç
Bölüm numarası11/53
MekanKuzey Yolu
Yerİki Nehir,Andor
Bakış AçısıRand al’Thor
Önceki BölümVeda
Sonraki BölümTaren’in Karşısında

Zaman Çarkı serisinin ilk kitabı Dünyanın Gözü’nün onbirinci bölümünün adı Taren Salı Yolu‘dur. Bölüm ismini Emond Meydanı’ndan ayrılan grubun İki Nehir bölgesinden ayrılmak üzere Taren Salı köyüne yolculuklarından alır.

Dünyanın Gözü #11 Taren Salı Yolu bölümüne henüz gelmediyseniz yazının devamını okumamanız tavsiye olunur çünkü bölüm özeti,not ve tanıtımlardan oluşan yazı çok fena spoiler içerir, sonra dünyanız kararmasın.

Bölümün orjinal adı; Wheel of Time the Eye of the World chapter 11 ‘The Road to Taren Ferry’

 

ÖZET

  • Peşlerinde Draghkarlar ve daha kötüleriyle Kuzey Yolu’nda son sürat ilerlemekte olan grupta Rand Egwene’yi taşıyan babasının atı Bela’nın bu tempoya ayak uyduramayacağından endişelidir.
  • Seyrantepe köyü sapağına vardıklarında gençler ve Aşık Bel Tine’ı kutlayan köyü görerek atları dinlendirmek ve festivale katılmak üzere burada mola vermek isterler. Karşılığında Lan’den düz bakışlar kazanırlar.
  • Grup tartışırken Moiraine sessizce atlar arasında gezerek hayvanların yorgunluğunu gidermektedir. Ardından sıra insanlara gelir.
  • Draghkar yerlerini Soluk’a bildirir.
  • Grup tartışmasız şekilde dörtnala Taren Salı’na ilerler ve kasabaya ulaştıklarında Lan gecenin bir yarısı olmasına karşın bir evin kapısını yumruklamaya başlar. Evin sahibi Yüksekkule Efendi’dir, onları salı ile karşıya geçirecek olan kişi.

KARAKTERLER

NOTLAR

  • Rand bilinçsiz bir şekilde ilk defa yönlendirmiştir : ‘ Tüm yüreği ve ümitsizliği ile sakin bir biçimde Bela’ya rüzgâr gibi koşmasını bağırdı, sessizce ona güç vermeye çalıştı. Koş! Derisi diken diken oldu, kemikleri donmuş, yarılmaya hazır gibi geldi. Işık ona yardım et, koş!
  • İlk defa saidin’e dokunmanın yaratacağı etkiyi birkaç gün sonra Baerlon’da yaşayacaktır.

<< Önceki Bölüm #10 Veda | Sonraki Bölüm #12 Taren’in Karşısında >>

Bir Cevap Yazın